Gdy bank nie chce zgodzić się na oddłużenie…

Gdy bank nie chce zgodzić się na oddłużenie… Banki są świadome ryzyka jakie niesie za sobą udzielanie wysokich kredytów na wiele lat, takich jak kredyt hipoteczny. Mimo to, jeżeli klient nie jest w stanie spłacać kredytu, coraz bardziej niechętnie godzą się na restrukturyzację zobowiązań. Dlaczego tak jest i jak poradzić sobie z długami w takiej sytuacji?

Jaka jest szansa na oddłużenie w banku?

Pierwsze o czym trzeba zdać sobie sprawę to fakt, iż bank nie zainicjuje rozmowy na temat możliwości restrukturyzacji. A zatem jeżeli pojawiają się problemy z osobistymi finansami, nie należy tego zaniedbać, ale jak najwcześniej udać się do banku i poinformować go o zaistniałych albo przewidywanych kłopotach. Nie można oczekiwać, że znajdzie od razu za nas możliwości rozwiązania sytuacji. Zarówno w przypadku samej rozmowy, jak i rozwiązania problemu należy podjąć inicjatywę. Sami najlepiej wiemy jaka forma restrukturyzacji jest dla nas optymalna. Dobrze byłoby opisać gotowy plan pracownikowi banku. Należy przy tym pamiętać, aby pokazać dowody ukazujące pogorszenie sytuacji materialnej oraz odpowiednio wypełnić wniosek. Błędy we wniosku mogą być przyczyną odmowy restrukturyzacji zobowiązań. Należy także przedstawić argumenty, świadczące o tym, że brak płynności finansowej jest chwilowy i po upływie danego okresu powróci do równowagi.

Co zrobić, gdy bank nie zgodzi się na oddłużenie?

Po pierwsze, warto jest przeanalizować dotychczasowe działania i zastanowić się czy nie popełniliśmy błędu. Na przykład mogliśmy źle wypełnić wniosek, podać za mało argumentów ukazujących złą sytuację materialną lub nie zebrać wystarczającej ilości dokumentów.
Zalegasz z ratami?
Masz problemy
finansowe?
SPRAWDŹ WIĘCEJ
W takiej sytuacji należy ponownie wypełnić wniosek i uzupełnić dokumentację. Ważne, by nie ukrywać przed bankiem wszelkich źródeł dochodów. Nawet jeśli straciliśmy stałą pracę, ale oprócz niej zarabiamy dodatkowo, na przykład na pół etatu na umowę zlecenie, należy o tym poinformować bank. Dodatkowo można przedstawić dodatkowe zabezpieczenie w postaci nieruchomości, która nie jest jeszcze obciążona (tj. nie może być wpisana w hipotekę na rzecz innego banku). Jeśli zła sytuacja finansowa jest przejściowa, można zaproponować bankowi, by zgodził się na zawieszenie spłaty na czas sprzedaży na przykład sprzętu elektronicznego, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na poczet zobowiązania.

Komentarze