Jak polepszyć scoring kredytowy?

Jak polepszyć scoring kredytowy? Scoring polega na punktowej ocenie ryzyka kredytowego, czyli wiarygodność kredytowa klienta jest określana poprzez porównanie jego profilu z profilami innych klientów, którzy otrzymali kredyty. Więc im bardziej nasz profil jest podobny do osób spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym wyższą ocenę punktowa otrzymamy.  Jest to sygnał dla banku, że im wyższą ocenę punktową posiadamy, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy regularnie i terminowo spłacać zobowiązania. Często dobry scoring pozwala nam na negocjowanie lepszych warunków kredytowych, lub też decyduje o przyznaniu nam, bądź nie, każdego rodzaju kredytu. Jak zatem polepszyć nasz scoring, kiedy chcemy postarać się o kredyt?

Zamów raport BIK

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zamówić raport Biura Informacji Kredytowej, który zajmuje się określaniem naszego scoringu. Taki raport możemy uzyskać bezpłatnie raz na pół roku. Należy w nim sprawdzić, czy dane dotyczące historii naszych kredytów są prawidłowe – jeśli nie, należy interweniować w banku, gdyż BIK nie może sam zmieniać informacji.

Nie składaj wielu wniosków o kredyt w krótkim czasie

Zapytania o przyznanie kredytu są odnotowywane w raporcie BIK oraz mają wpływ na wartość punktową, jaka zostanie nam przyznana. Im ilość zapytań jest większa w ciągu ostatnich 12 miesięcy, tym ocena punktowa będzie niższa.

Zwróć uwagę na zgodę przetwarzania swoich danych w banku

[signinlocker] Wyraź zgodę na przetwarzanie swoich danych po zamknięciu rachunku kredytowego w momencie, gdy spłacałeś raty regularnie, natomiast cofnij tę zgodę w instytucjach, w których opóźnienia wynosiły 30-60 i więcej dni.

Karta kredytowa

Nie przekraczaj limitu na karcie kredytowej oraz nie wypłacaj gotówki z bankomatu przy jej użyciu. Twoja ocena punktowa obniży się im bardziej przekroczyłeś limit i im mniej czasu upłynęło od jego ostatniego przekroczenia.

Spłać kredyty mające największe zadłużenie

Raty zapłacone w terminie do 30 dni nie są odnotowywane przez BIK.

Zerowy scoring

W przypadku braku naliczenia wartości punktowej, co ma miejsce w momencie, kiedy nigdy nie posiadałeś kredytu, a chcesz to w przyszłości zmienić, warto wziąć niewielki kredyt albo jakiś sprzęt na raty i regularnie je spłacać, tylko po to by zostało to odnotowane przez BIK. W przypadku zerowej wartości punktowej, kredyt możesz otrzymać na gorszych warunkach niż w momencie, kiedy został już naliczony scoring. Wniosek o przyznanie kredytu zwykle szybciej jest rozpatrywany gdy nastąpiło naliczenie scoringu. Pozytywny wynik w punktacji umożliwia też bankom oferowanie lepszych warunków przyznania kredytu. Warto więc spróbować poprawić swoją opinię w BIK, jeśli w planach mamy zaciągnięcie kredytu.[/signinlocker]

Komentarze