„Czyszczenie BIK” nie istnieje. Jest to jedynie potoczne określenie, nie mające nic wspólnego z możliwościami, jakie daje prawo bankowe. Samo określenie „czyszczenie BIK”, może wręcz budzić błędne skojarzenie o możliwości usunięcia z Biura Informacji Kredytowej S.A. danych o niespłaconym kredycie na żądanie zainteresowanego. Prawo bankowe dokładnie precyzuje bowiem jakie informacje i w jakich okolicznościach mogą być usunięte z BIK.
Jakie dane można usunąć?
Banki zamieszczając dane klientów w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) działają na podstawie prawa bankowego. Artykuł 105 ust. 4 ustawy Prawo bankowe uprawnia do przekazania danych, a artykuł 105a prawa bankowego reguluje przetwarzanie danych w trakcie obowiązywania oraz po wygaśnięciu zobowiązania. Ustawa reguluje również dokładnie kiedy dane dotyczące kredytu mogą być usunięte z BIK.
Pierwszą sytuacją, w której można wystąpić o usunięcie danych z BIK jest sytuacja, kiedy zobowiązanie zostało spłacone i minęło 5 lat od daty spłaty kredytu. [signinlocker]
Druga sytuacja, która może się zdarzyć to przesłanie do Biura Informacji Kredytowej przez instytucję kredytującą danego klienta nieprawdziwych bądź też błędnych danych. Wówczas należy zgłosić się do banku, który owe dane przekazał i tą drogą dane te skorygować.
Po rzetelnym spłaceniu kredytu, również można wycofać swoją zgodę na przetwarzanie danych o tym zobowiązaniu. Jednak w takiej sytuacji pojawia się pytanie, po co to robić? Jeśli kredyt był spłacany terminowo, warto budować pozytywną historię kredytową. Zgodnie z prawem wszystkie dane, które banki przekazują do BIK zarówno w trakcie trwania zobowiązania, jak i po jego wygaśnięciu, mogą być przetwarzane budując w ten sposób pozytywną historie kredytową. Jest to duży plus dla klienta, który zgłasza się do banku po kolejny produkt bankowy. Natomiast brak jakiejkolwiek historii, czyli tzw. czysta karta nie legitymuje pozytywnie osoby starającej się o kredyt.
Kto może usuwać dane z BIK?
Biuro Informacji Kredytowej samodzielnie nie modyfikuje ani nie usuwa danych przekazywanych przez instytucje finansowe. Banki i SKOK-i, jako administratorzy danych przekazywanych do BIK mogą usunąć takie dane na wniosek klienta, który zwróci się do nich bezpośrednio, jeśli istnieją ku temu odpowiednie przesłanki prawne. [/signinlocker]