Oddłużenie – pomoc w problemach finansowych

Oddłużenie – pomoc w problemach finansowych Łatwy i szybki dostęp do krótkoterminowych pożyczek bez BIK sprawia, że coraz więcej osób potrzebuje pomocy finansowej. Poczucie bezsilności sprawia, że coraz trudniej samemu poradzić sobie z długami. Gdzie szukać pomocy dla osób zadłużonych? Rozwój informatyzacji sprawia, że w większości polskich domów jest komputer. W 2013 r. trzy czwarte gospodarstw było wyposażonych w komputer, a odsetek ten ciągle rośnie. Zwiększa się również liczba użytkowników Internetu. 72% gospodarstw domowych ma dostęp do sieci. Oznacza to, że zdecydowana większość z nas ma tym samym dostęp do szybkich pożyczek oferowanych przez Internet. Niestety jest to równoznaczne z tym, ze coraz więcej osób ma problem ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Szukając pomocy finansowej można zwrócić się do fundacji, które specjalizują się w pomocy osobom zadłużonym. Należy tu wymienić Fundacje „Jeden Drugiemu”, która pomaga ludziom potrzebującym w trudnej sytuacji materialnej czy też Fundacje Rehabilitacji i Pomocy Osobom Zadłużonym „Z-ATEM” im. Św. Szymona. Organizacje te walczą z wykluczeniem społecznym osób zadłużonych od kilku lat. Mimo to nadal jest to temat drażliwy, a świadczy o tym chociażby niewielka liczba takich fundacji. W trudnej walce z problemami przerastającymi możliwości samodzielnego rozwiązywania nie trzeba czuć się osamotnionym. Nie ma sytuacji bez wyjścia. W odpowiedzi na potrzebę oddłużenia na rynku powstały podmioty, które specjalizują się w przeprowadzaniu restrukturyzacji zadłużenia. Firmy takie dysponują specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem, które owocuje umorzonymi odsetkami czy zawieszonymi płatnościami.[signinlocker] Na każdym etapie sprawy jest szansa na wynegocjowanie lepszych warunków spłaty. Zarówno w interesie osoby zadłużonej, jak i banku jest aby zobowiązanie zostało w końcu spłacone. Jeżeli jesteśmy zapobiegliwi i przed wystąpieniem opóźnień w spłacie kredytu zwrócimy się do banku możemy liczyć między innymi na:
  • zawieszenie płatności rat,
  • obniżenie raty
  • uniknięcie dalszych konsekwencji związanych z nieterminowymi wpłatami lub ich brakiem.
Gdy mamy do czynienia z umową z zaległościami lub już wypowiedzianą również możemy starać się o obniżenie raty (ratę można obniżyć maksymalnie do 50%) i ustalenie jej wysokości na satysfakcjonującym poziomie. Dodatkowo dzięki podjęciu rozmów unikniemy windykacji i dodatkowych kosztów związanych z jej prowadzeniem, a także zaprzestaną być naliczane odsetki karne. Wiele osób czeka do ostatniej chwili z interwencją. Sprawa na etapie postępowania egzekucyjnego jest trudniejsza, ale nie oznacza końca walki o oddłużenie. Na tym etapie można zyskać między innymi:
  • umorzenie lub zawieszenie postępowania egzekucyjnego;
  • porozumienie w sprawie wysokości miesięcznej raty wpłacanej bezpośrednio do wierzyciela;
  • zaprzestanie naliczania odsetek karnych.
Prócz tego unikamy dodatkowych kosztów związanych z pracą komornika. Dogadując się bezpośrednio z wierzycielem zaoszczędzamy 8-15%, ponieważ komornik potrąca z wyegzekwowanej sumy taki właśnie procent. [/signinlocker]

Komentarze