5 mitów o BIK

5 mitów o BIK Istnieje wiele fałszywych przekonań na temat Biura Informacji Kredytowej. Najczęściej są one negatywne. Chyba nikt z nas nie przypisuje BIK roli przyjaciela od problemów finansowych. Jak jest naprawdę? Czy w rzeczywistości taki BIK straszny, jak go malują?

Mit 1. BIK to „czarna lista”

Powszechnie uważa się, że BIK zbiera informację o osobach, które nie spłacają kredytu lub mają z tym problemy. Prawda jest taka, że do BIK-u trafiają wszystkie osoby, które kiedykolwiek wzięły kredyt, nawet jeśli spłacają go regularnie i terminowo. Tak więc BIK nie spisuje tylko osób ze złą historią kredytową, ale spisuje także osoby z pozytywną historią kredytową

Mit 2. BIK zbiera o nas informacje bez naszej zgody

W każdej umowie kredytowej widnieje zapis, który traktuje o tym, czy wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania, czy też nie. Jeśli zaznaczymy, że nie wyrażamy zgody, to w czasie kredytowania nasze dane będą istniały w BIK-u, jednak z momentem wygaśnięcia umowy zostaną one usunięte.

Mit 3. Będąc w BIK, trudniej jest dostać kredyt

Wręcz przeciwnie! Lepiej jest posiadać historię kredytową, niż nie posiadać jej wcale. Nie posiadając historii pozostajesz dla banku anonimowy, wobec czego nie ma on do ciebie zaufania, a ryzyko udzielenia kredytu jest dla niego większe. Wiąże się to z wyższym oprocentowaniem i mniej korzystnymi warunkami umowy. Natomiast, jeśli posiadasz historię, bank szybciej podejmie decyzję.

Mit 4. Z bycia solidnym kredytobiorcą nie płyną żadne korzyści

Oprócz tego, że spłacasz raty regularnie i w związku z tym masz czyste sumienie i święty spokój, z bycia obowiązkowym wynikają dodatkowe korzyści. BIK zbiera informacje o solidnych kredytobiorcach (takich, którzy zawsze terminowo spłacają raty), nie bez celu. Warto budować pozytywną historię kredytową, gdyż daje nam to możliwość negocjowania lepszych warunków umowy kredytowej i uzyskania szybszej decyzji w sprawie udzielenia kredytu.

Mit 5. Mając negatywną historię w BIK nie otrzymamy nowego kredytu

Owszem, negatywna historia w BIK może uniemożliwić wzięcie kolejnej pożyczki w niektórych bankach, jednak nie we wszystkich. Jeżeli potrzebujemy gotówki musimy szukać w kilku bankach. Trzeba jednak pamiętać, iż ze względu na złą historię kredytową warunki umowy jakie zaproponuje nam bank mogą być niekorzystne. Może na przykład zaproponować wyższe oprocentowanie, bądź wymagać poręczyciela.

Komentarze