Narzędzie restrukturyzacyjne w przypadku bankowego tytułu egzekucyjnego

Narzędzie restrukturyzacyjne w przypadku bankowego tytułu egzekucyjnego Przed podpisaniem umowy kredytowej powinniśmy dobrze zaznajomić się z zapisem o bankowym tytule egzekucyjnym. Dokładnie opisuje on konsekwencje i koszty, jakie grożą dłużnikowi, który zaprzestanie spłacania pożyczki. Dlatego warto wiedzieć, co on oznacza w praktyce.

Co to jest bankowy tytuł egzekucyjny?

Bankowy tytuł egzekucyjny jest to sposób na zabezpieczenie interesów banku, którego sens wyraża się w uproszczeniu postępowania. Zawiera on informacje, na jakie roszczenia finansowe będzie się narażonym w przypadku zaprzestania spłacania rat. Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 96 ustawy prawo bankowe, banki mogą wystawiać bankowe tytuły egzekucyjne na podstawie ksiąg banków lub innych dokumentów związanych z dokonywaniem czynności bankowych. Zapis o bankowym tytule egzekucyjnym jest bardzo ważny, choć zwykle umiejscawiany na końcu umowy kredytowej. Przed jej podpisaniem należy się z nim dobrze zapoznać. [signinlocker] Bankowy tytuł egzekucyjny powinien on zawierać:
  • oznaczenie banku, na rzecz którego egzekucja ma być prowadzona (nazwa banku, adres, oddział/filia),
  • oznaczenie dłużnika (imię i nazwisko lub nazwa osoby prawnej czy innego podmiotu posiadającego zdolność prawną),
  • wysokość zobowiązań z odsetkami i terminami ich płatności,
  • datę wystawienia,
  • oznaczenie czynności bankowej, z której wynikają dochodzone roszczenia (katalog czynności bankowych obejmuje przepis art. 5 ust. 1 i 2 prawa bankowego),
  • wzmiankę o wymagalności dochodzonego roszczenia,
  • pieczęć banku,
  • podpisy osób uprawnionych do działania w imieniu banku.

Co dzieje się po wydaniu bankowego tytułu egzekucyjnego?

Po wydaniu bankowego tytułu egzekucyjnego, bank kieruje go do sądu. Jeżeli został wydany w terminie określonym w oświadczeniu dłużnika o poddaniu się egzekucji, nie przekracza kwoty zawartej w oświadczeniu dłużnika, spełnia wymogi formalne określone w Prawie Bankowym oraz do wniosku dołączone są wymagane prawem dokumenty, sąd nadaje klauzule wykonalności. Decyzja o nadaniu klauzuli wykonalności powinna zostać wydana do 3 dni od dnia złożenia wniosku. Rozpatrzenie odbywa się na posiedzeniu niejawnym, co oznacza, że dłużnik nie ma możliwości obrony i przedstawienia swojego stanowiska. Po nadaniu tytułowi klauzuli wykonalności, do egzekucji długu przystępuje komornik.

Możliwości oddłużenia po wydaniu bankowego tytułu egzekucyjnego

Wydanie bankowego tytułu egzekucyjnego to możliwość ostateczna. Banki wydają go jednak dość często. W takiej sytuacji jedyną szansą na polubowne spłacenie zadłużenia jest przywrócenie spłaty zobowiązania do pierwotnego wierzyciela. Działania zmierzające do oddłużenia powinny skupiać się głownie na odsunięciu komornika od sprawy. Dzięki temu zyskuje się zabezpieczenie majątku i unika stresu, jakim niewątpliwie są wizyty komornika. Zdaniem części finansistów fakt, że banki dysponują tak groźnym narzędziem, powoduje, że zwykli obywatele, jak i firmy są w trudnej sytuacji. Oddłużenie w takiej sytuacji często wymaga pomocy prawnika. [/signinlocker]

Komentarze