Zabezpiecz interesy swojej rodziny!

Zabezpiecz interesy swojej rodziny! Jest to szczególnie ważny temat, zawsze aktualny i odporny na upływ czasu oraz zmiany polityczne. Każdy z nas martwi się, co stanie się z najbliższymi po naszej śmierci i czy będą mieli odpowiednio dostatnie życie. Standardowo każdy myśli o sporządzeniu testamentu. Czy zawsze mamy pełną władzę nad dysponowaniem majątkiem jako spadkodawca?

Rozdysponowanie majątkiem po śmierci

Pierwszą, i jedną z najbardziej znanych opcji zabezpieczających majątek jest oczywiście testament. Co zrobić, gdy go brak? Nawet bez sporządzenia testamentu dziedziczy się majątek – pozostaje dziedziczenie z ustawy. Mowa tutaj o zachowku, tylko czym on jest i w jaki sposób zabezpiecza interesy rodziny? Według ustawodawcy są ograniczenia w dysponowaniu swoim majątkiem. Wielu z Was pewnie myśli, że właściciel może w dowolny sposób zarządzać dobytkiem, do kogo mógłby trafić po śmierci. Prawo nakazuje jednak, aby jego część przypadła dzieciom bądź małżonkowi/ce. Zaznaczamy iż zachowek ustalany jest na podstawie udziału spadkowego, który przypadłby osobie uprawnionej w dziedziczeniu ustawowym. W polskim prawie są trzy możliwości dziedziczenia spadku: – Z testamentu, – ustawy, – częściowo z testamentu oraz z ustawy. Gdy spadkodawca zapisze w testamencie, że przekazuje całość majątku, np. osobie nie należącej do rodziny (nowej partnerce), to pozostaje jeszcze powołanie do spadku z ustawy. I w ten sposób osoby wstępne, jakimi są rodzice spadkodawcy i zstępne, jakimi są dzieci, mają prawo do połowy majątku. W momencie, gdy dzieci są niepełnoletnie czy niezdolne do pracy, to mogą otrzymać nawet do 2/3 wartości swojego udziału w spadku.

Dziedziczenie z ustawy przebiega według ustalonej kolejności:

[signinlocker] 1. Dzieci i małżonek spadkodawcy. Majątek rozdzielany jest między nimi po równo, z tym, że część przypadająca małżonkowi nie może wynosić mniej niż ¼ całości spadku. 2. W przypadku śmierci dziecka majątek przechodzi automatycznie na jego potomstwo, następnie jego wnukom. Natomiast gdy nie posiada dzieci, to spadek przypada na małżonka i rodziców – należy im się ¼ majątku.
Abonament na
usługi
prawne
SPRAWDŹ
  3. Udział spadkowy w połowie przypada matce spadkodawcy – na równi z małżonkiem spadkodawcy, gdy ten nie miał ustalonego ojcostwa. 4. W momencie braku zstępnych majątek otrzymują rodzice w równych częściach. 5. W przypadku śmierci rodziców majątek rozdzielany jest w równych częściach między rodzeństwem. 6. Jeśli rodzeństwo nie dożyło otwarcia spadku, wtedy przypada on dzieciom i małżonkom rodzeństwa. 7. Gdy spadkodawca nie posiada rodzeństwa, a któryś rodzic nie dożył otwarcia spadku, wtedy w całości jednemu rodzicowi przypada cały majątek. Masz problem z uzyskaniem spadku i nie wiesz co zrobić? Skontaktuj się z nami! Nasi prawnicy doradzą Ci, co należy zrobić w tej sytuacji.

K.P. [/signinlocker]

Komentarze