Jak wyjść z długów

Jak wyjść z długów Liczba osób zadłużonych w Polsce rośnie z każdym dniem. Aby zaciągnąć pożyczkę czasem wystarczy nawet mniej niż 15 minut, jednak aby spłacić zobowiązanie potrzeba więcej czasu i dobry plan. Co należy zrobić, aby wyjść z długów?

1. Zrobić listę zadłużeń

Tutaj bardzo przydatna będzie kartka papieru i długopis, dzięki której stworzysz listę wszystkich zaciągniętych zobowiązań. Na liście powinna znaleźć się firma, u której zaciągnięty został kredyt, kwota, jaka została do spłacenia oraz ilość rat. Dzięki chronologicznemu uporządkowaniu listy ustalisz, które raty musisz spłacić w pierwszej kolejności. Lista zaciągniętych zobowiązań to jeszcze nie rozwiązanie problemu, ale dobry początek, żeby zdać sobie sprawę z czym musisz się zmierzyć, by odzyskać płynność finansową.

2. Znaleźć dodatkowe źródło dochodu

Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie w portfelu dodatkowych pieniędzy, które będą mogły zostać przeznaczone na spłatę zadłużenia. Nie chodzi o to, aby zaciągnąć nową pożyczkę, która tylko nakręci spiralę długów. Spłatę jednego zobowiązania nie załatwi się zaciągając kolejne.

Lepszym rozwiązaniem będzie poszukanie dodatkowej pracy, o ile będzie taka okazja i pozwoli na to nasze zdrowie. Nie musi to być praca na pełny etat, wystarczy dorywcze zajęcie, które będzie dodatkowych źródłem dochodu. Możemy przecież roznosić ulotki czy przeprowadzać ankiety. Czasami firmy szukają osób, które będą testować ich produkty i odpłatnie pisać recenzje na ich temat. Wystarczy odpowiednio poszukać, a na pewno znajdzie się dodatkowa praca, która zasili nasz portfel.

Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ

3. Uporządkować budżet rodzinny

Czas poszukać oszczędności w codziennych kosztach, co na pozór może nie wydawać się takie oczywiste. Jeśli przeanalizujesz wydatki na życie, na pewno znajdziesz się coś, z czego możesz zrezygnować i tym samym wzmocnić budżet rodzinny. Tutaj musisz podjąć decyzję, czy nie czas porzucić dojazd do pracy samochodem i przesiać się na komunikację miejską lub zrezygnować z wyższego pakietu programów w abonamencie telewizyjnym. Ważne też jest, aby nie kupować markowych produktów spożywczych czy ubrań, tylko zastąpić je równie dobrej jakości tańszymi rzeczami. Zrezygnuj też z płatnością kartą, gdyż łatwiej wydaje się wirtualne pieniądze, niż faktyczną gotówkę. W sytuacji, kiedy liczy się każdy grosz, musisz na to szczególnie uważać. Środki, które uda Ci się w ten sposób zagospodarować możemy przyznać na spłatę raty pożyczki.

4. Porozmawiać z kredytodawcą

Skontaktuj się z firmą lub instytucją, od której pożyczyłeś pieniądze i postaraj się wynegocjować dogodniejsze warunki spłaty długów. W zależności od rodzaju zaciągniętego długu możesz wydłużyć okres kredytowania czy zmniejszyć miesięczną ratę. Postaraj się wynegocjować taką kwotę raty, która będzie dostosowana do Twoich aktualnych możliwości finansowych. Z całą pewnością nie możesz unikać kontaktu z kredytodawcą, gdyż to tylko pogorszy całą sytuację.Więcej na temat praw i obowiązków dłużnika pisaliśmy tutaj.

5. Połączyć kredyty

Jeśli masz zaciągniętych kilka kredytów, możesz je połączyć i zamienić w jeden tzw. kredyt konsolidacyjny. Wówczas Twoje zadłużenie jest spłacane przez bank w zamian za jeden duży kredyt. Dzięki temu zamiast spłacać kilka rat, uiszczasz tylko jedną. Wybierając takie rozwiązanie musisz wziąć pod uwagę, że miesięczne raty będą wprawdzie mniejsze, jednak okres kredytowania zostanie wydłużony, co w efekcie przyczyni się do tego, że całkowity dług będzie trochę większy. To tylko kilka sposobów na znalezienie dodatkowej gotówki i podreperowanie finansów, ale mogą okazać się bardzo pomocne. Długi to jeszcze nie koniec świata i jeśli nie będziesz siedzieć bezczynnie i udawać, że nie ma problemu, to istnieje duża szansa, aby z nich wyjść. Nie wolno się podawać, tylko zacząć działać niż będzie za późno!

Komentarze