Obietnice Franka

Obietnice Franka Frank jest najstabilniejszą walutą świata. Każdy, kto weźmie kredyt w tej walucie, może mieć pewność, że dokonał słusznej, dobrej decyzji. W 2005 roku wielu tak myślało i rzeczywiście przez krótki czas wszystko układało się według obietnic banków, a Frankowiczom wydawało się, że lepiej trafić nie mogli.

Obiecujący początek, szok i krach

2005 rok był idealnym momentem dla franka. Gdy on taniał, złoty się umacniał. Do tego doradcy bankowi doradzali nowym klientom zaciągnięcie kredytu w szwajcarskiej walucie argumentując tym, że będzie to dla nich bardzo korzystne. Wykorzystywano do tego m.in. tabele kursu walut, z których wynikało, że frank taniał już od czterech lat. Nie było powodu do obaw. Krach, który nastąpił na nowojorskiej giełdzie 15 września 2008, miał ogromny wpływ na tą walutę. W tym czasie zbankrutował jeden z największych banków inwestycyjnych Lehman Brothers. Ówczesna stawka 2,40 zł za franka poszybowała w górę z początkiem 2009 roku do 3,23zł. To był dopiero początek złej passy frankowiczów. Kolejna podwyżka nastąpiła 15 stycznia 2015, gdy wartość franka urosła aż do 5,14zł.

Nadchodzi pomoc

Kancelaria Prezydenta postanowiła pomóc osobom posiadającym kredyt we frankach. Aktualnie ustawa czeka na zatwierdzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Wsparcie składa się z trzech etapów:
Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ
1. Zwrot spreadu Spread to dodatkowy koszt, którego nie ma przy zaciąganiu kredytu w złotych. Powstaje on z powodu różnicy jaka wynika pomiędzy kursami oferowanymi przez banki a tym wyliczonym przez NBP. Rozwiązaniem w odzyskaniu kosztów może być pomniejszenie zadłużenia kredytowego o kwotę spreadu, a drugą możliwością jest zwrócenie pieniędzy. Aby odzyskać pieniądze należy pamiętać o złożeniu wniosku o zwrot pieniędzy. Bez niego w tej sytuacji dłużnik nic nie jest w stanie zrobić. Nawet w tej sytuacji bank ma obowiązek zmniejszyć zadłużenie o kwotę dodatkowego kosztu.[signinlocker] 2. Przewalutowanie Są dwie możliwości. Pierwszą jest dobrowolne porozumienie banku z kredytobiorcą, a drugą – w przypadku braku zgody – jest złożenie oświadczenia i skorzystanie z mechanizmu zapisanego w ustawie, który polega na wyliczeniu „kursu sprawiedliwego”. Gdy bank wyrazi zgodę, wtedy można będzie przewalutować kredyt według wyliczonego kursu, który oscylować będzie między bieżącym a początkowym kursem. W przypadku braku zgody, tylko raty będą spłacane według obliczeń. 3. Wychodzenie z zadłużenia Kredyt będzie można oczywiście spłacać na starych zasadach. Nie ma potrzeby skorzystania z „kursu sprawiedliwego” w przypadku, gdy założymy, że frank jest przewartościowany, a jego kurs wkrótce spadnie. W ustawie pojawiła się podpowiedź, jak wyjść z długu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie każdy może z niej skorzystać. Mówi ona o tym, że osoba, którą przerósł dług może pójść do banku, oddać klucze do domu/mieszkania i poprosić o zwolnienie z długu. Mogą tego dokonać osoby, których np. zadłużenie nie przekracza wartości nieruchomości. Jeśli masz problem z kredytem we frankach i szukasz pomocy – skontaktuj się z nami!
UWAGA! PRAWO SIĘ ZMIENIA…
Od czasu opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, które mogły wpłynąć na aktualność części zawartych informacji w niniejszym artykule. Nie są one aktualizowane. Zachęcamy Państwa do czytania najnowszych artykułów na naszym blogu, zgodnych z obowiązującymi aktami prawnymi.

K.P. [/signinlocker]

Komentarze