Od grosza do negatywnego BIK-u

Od grosza do negatywnego BIK-u Nieterminowe spłaty kredytów mogą doprowadzić do negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy bank ma zawsze obowiązek informować klienta o dokonaniu negatywnego wpisu do rejestru BIK?

Tajne grosze

W zeszłym roku media informowały o sytuacji pewnej mieszkanki Łodzi, której dług w banku wynosił aż 25 groszy. Klientka zgodnie z umową zobowiązana była wpłacać każdą ratę do 13-tego każdego miesiąca. Jedną z rat zapłaciła 12 czerwca – w piątek. Pech chciał, że przelew trafił na konto dopiero w poniedziałek, czyli po terminie. Zatem bank naliczył 25 gorszy odsetek za dwa dni opóźnienia, o czym nie poinformował swojej klientki. Dwa miesiące później, nieświadoma, myśląc, że spłaciła swój kredyt, chciała zaciągnąć kolejny – hipoteczny – w innym banku i… odmówiono jej z powodu negatywnej historii kredytowej.

Obowiązek, czy nie?

Kredytodawca powinien poinformować swojego klienta o negatywnym wpisie do BIK-u, lecz nie każdy to czyni w przypadku długu nieprzekraczającego 30 złotych. Natomiast o każdej kwocie bank jest zobowiązany informować Biuro Informacji Kredytowej, nawet wtedy, gdy jest to jedyne 25 groszy.

Bądź wiarygodny

Należy pamiętać, aby nie czekać ze spłatą raty do ostatniego dnia wyznaczonego w umowie kredytowej. Jest wtedy ryzyko, że nasza sytuacja będzie wyglądać tak samo, jak w przypadku wyżej przedstawionej historii lub jeszcze gorzej. Bank ma prawo naliczyć karne odsetki za zwłokę, a zdarza się, że na podstawie umowy zmienia zasady kredytowania lub żąda wpłaty pełnej sumy zadłużenia w ustalonym terminie. Każdy może sprawdzić swoją historię kredytową bezpłatnie na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej Wystarczy podać numer konta bankowego lub skan dowodu osobistego, wypełnić formularz i wykonać przelew identyfikacyjny. Następnie na podany wcześniej numer telefonu przyjdzie wiadomość SMS z kodem weryfikacyjnym, który należy wpisać w panelu użytkownika. Skontaktuj się z nami, jeśli masz problem z negatywnym rejestrem BIK. Pomożemy!

K.P.

Komentarze