Jakie są szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Jakie są szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Wielu dłużników w trudnej sytuacji finansowej szuka skutecznych rozwiązań swoich problemów. Co zrobić, gdy na oszczędzanie za późno, a próby restrukturyzacji nie przynoszą żadnych pozytywnych efektów? Wtedy do głowy przychodzi pomysł na kolejne pożyczki – ale takie rozwiązanie tylko pogorszy sytuację, więc pozostaje ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Kto może złożyć wniosek i kiedy? Jakie są szanse na ogłoszenie upadłości?

Kto może złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Każdy, kto jest pełnoletni i utracił zdolność do regulowania swoich zobowiązań finansowych. Ilość wierzycieli nie jest tutaj istotna, a brak posiadania majątku nie jest przeszkodą. Każdy, kto stał się niewypłacalny ma możliwość ubiegania się o ogłoszenie upadłości. Jednakże pod jednym, istotnym warunkiem – osoba ta nie mogła umyślnie doprowadzić do stanu swojej niewypłacalności, np. poprzez zaciąganie kredytów w celach konsumpcyjnych. Co może wpłynąć pozytywnie na decyzję sądu? Z pewnością stosowne kroki podjęte wcześniej przez dłużnika, które zmierzałyby w kierunku spłaty zaciągniętych zobowiązań m.in. poprzez próby mediacji z wierzycielami. Każde próby podjęte przez dłużnika w celu uniknięcia rozwiązywania sporów na drodze sądowej, powinny być ocenione pozytywnie przez sąd. „(…) Jeśli nasza obecna sytuacja finansowa nie pozwala na spłatę zaciągniętych kredytów czy też pożyczek w pierwotnej wysokości, przekazywanie na rachunek wierzyciela jakichkolwiek sum będzie świadczyło o naszej pozytywnej moralności płatniczej, która również w tymże postępowaniu jest poddana ocenie.” – fragment poradnika „Upadłość Konsumencka, czyli jak rozpocząć życie z czystą kartą”. Również ci, którzy prowadzili działalność gospodarczą mają prawo do złożenia wniosku (już jako konsument), nawet dzień po jej zamknięciu. Umożliwia to nowelizacja ustawy prawa upadłościowego z dnia 1 stycznia 2016 roku. By móc zwiększyć swoje możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej należy wykazać, że w dniu zamknięcia działalności gospodarczej wszystkie bieżące zobowiązania były uregulowane.

Szansa na upadłość

Upadłość konsumencka jest szansą na nowy start dla osób zadłużonych, które nie radzą sobie ze spłatą długów, a alternatywne metody oddłużania okazują się dla nich nieskuteczne. Wiele osób zgłaszając się do nas ma szansę na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nasza skuteczność wynosi aż 83%! Średnio na 10 składanych przez nas wniosków, 8 zostaje rozpatrzonych pozytywnie. Upadłość konsumencka skuteczność eMediator.pl Zastanawiasz się nad złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Nie wiesz od czego zacząć? Zgłoś się do nas!

K.P.

Komentarze