Nadchodzi nowa upadłość konsumencka

Nadchodzi nowa upadłość konsumencka Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami dotyczącymi upadłości konsumenckiej. Według zapowiedzi zasady ogłoszenia upadłości mają być bardziej wyrozumiałe dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Czy dłużnikom będzie łatwiej?

Upadłość konsumencka dostępna dla każdego

Jak zakłada nowy projekt, upadłość będzie dostępna dla wszystkich, również tych, którzy z własnej winy, umyślnie doprowadzili do niewypłacalności. Przewiduje on również zupełnie nową likwidację majątku oraz warunkowy tryb umorzenia zobowiązań finansowych. Dotychczas dłużnik, by móc ogłosić upadłość musiał wykazać, że stał się niewypłacalny nie ze swojej winy – było to dla wielu główną przeszkodą aby zacząć wszystko od nowa. Jak zakłada nowy projekt, dłużnicy, którzy przyczynili się do własnego bankructwa otrzymają drugą szansę, bez względu na to, w jakim stopniu wpłynęli na swoją sytuację finansową. Zazwyczaj ze względu na „rażącą niedbałość” dłużnicy nie mogli liczyć na ogłoszenie upadłości. Tak było jeszcze w regulacji z 2015 roku, kiedy to nieliczni mogli liczyć na upadłość, ze względu na wyjątkowe okoliczności, niezależne od dłużnika. Przez to z możliwości ogłoszenia upadłości korzystało niewielu.

Polityka drugiej szansy

Jest od dawna stosowana, w państwach takich jak USA czy Wielka Brytania. Jej celem jest wspomaganie procesu wychodzenia z długów oraz umarzania tych, które zostały zaciągnięte w przeszłości. Prowadzenie tej polityki jest korzystne dla samego państwa, ponieważ osoba po oddłużeniu na nowo zyskuje zdolność kredytową. Zatem propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości jest usunięcie zapisu, które uniemożliwia ogłoszenie upadłości konsumenckiej, czyli przesłanki o doprowadzeniu do niewypłacalności umyślnie bądź wskutek rażącego niedbalstwa. Jeśli to rozwiązanie zostanie przyjęte, wtedy sądy zostaną zwolnione z obowiązku sprawdzania przyczyn wystąpienia niewypłacalności. Obecnie projekt jest na etapie konsultacji.

Funkcja upadłości konsumenckiej

Umożliwia zwolnienie konsumenta z długów. Prowadzi ona bowiem do umorzenia zobowiązań, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym lub w wyniku wykonania planu spłaty. Możliwe jest również, w wyjątkowych sytuacjach, oddłużenie konsumenta bez wykonywania planu spłaty. W konsekwencji, ostatecznym efektem postępowania upadłościowego jest całkowite zwolnienie konsumenta z długów.

Wpadłeś w spiralę kredytową i stałeś się niewypłacalny? Zadzwoń lub napisz do nas. Nasi specjaliści czekają!

*Artykuł zawiera informacje z oficjalnego poradnika o upadłości konsumenckiej Ministerstwa Sprawiedliwości.

K.P.

Komentarze