Upadłość konsumencka – procedura oddłużenia w 3 krokach

Upadłość konsumencka – procedura oddłużenia w 3 krokach Oddłużenie poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest sposobem na wyjście z każdej trudnej sytuacji, nie jest to jednak zadanie niemożliwe. Dłużnik musi jedynie udokumentować niezawiniony charakter problemów finansowych oraz posiadać majątek pozwalający na sfinansowanie postępowania sądowego i pracy syndyka.

Krok 1. Wniosek o ogłoszenie upadłości

W pierwszej kolejności konsument składa wniosek o ogłoszenie upadłości w wydziale gospodarczym sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Określa w nim wysokość zaległych wierzytelności, wymienia wszystkich wierzycieli, podaje przyczyny niewypłacalności i uzasadnia je, musi przy tym pamiętać aby wskazać na wyjątkowe i niezależne okoliczności. Należy też dostarczyć dowody na zaległe zobowiązania oraz dowody na zdarzenia, które były przyczyną niewypłacalności (np. zaświadczenia lekarskie). Wniosek powinien zawierać także sporządzony zgodnie z cenami rynkowymi aktualny wykaz całego majątku dłużnika oraz majątku wspólnego z małżonkiem, który może podlegać egzekucji, w tym: nieruchomości, samochody, sprzęt AGD-RTV, biżuterię czy dzieła sztuki oraz metale szlachetne. Dodatkowo załączyć należy też: [signinlocker]
  • wykaz tytułów egzekucyjnych i zajęć wobec dłużnika,
  • rejestr spłat wierzytelności dokonywanych na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy,
  • wykaz ewentualnych dłużników osoby składającej wniosek.

Krok 2. Ogłoszenie upadłości

Po zapoznaniu się z wnioskiem, sąd bada czy nie zachodzą przesłanki do oddalenia go. O tym kiedy możemy ogłosić upadłość konsumencką piszemy tutaj. W terminie do dwóch miesięcy od daty złożenia zdecyduje o jego odrzuceniu lub ogłoszeniu upadłości. Postępowanie upadłościowe jest postępowaniem likwidacyjnym, gdyż polega na likwidacji majątku, sporządzeniu planu podziału i zaspokojeniu zobowiązań wierzycieli.
Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ
Po ogłoszeniu upadłości syndyk dokona spisu inwentarza majątku oraz przedstawi plan likwidacyjny, który musi zostać potwierdzony przez sędziego – komisarza. Ustawa nie wyłącza z masy upadłości mieszkania czy domu, w którym zamieszkuje upadły, gwarantując mu jedynie kwotę na pokrycie czynszu najmu na okres 12 miesięcy. Syndyk określa również kwoty, które zostaną przyznane konkretnym wierzycielom. Z sumy uzyskanej po sprzedaży majątku dłużnika, w pierwszej kolejności opłacane są koszty postępowania upadłościowego, potem wynagrodzenie syndyka, a w dalszej kolejności wierzyciele.

Krok 3. Plan spłaty

Niespłacone elementy wierzytelności uwzględniane są w planie spłaty wierzycieli, którego okres wykonalności nie przekracza 5 lat. W tym czasie upadły musi przekazywać część wynagrodzenia za pracę lub innych dochodów na rzecz spłaty wierzytelności. Raty mogą być miesięczne, kwartalne, a nawet roczne. Dopiero po upływie pięciu lat, gdy plan spłaty zostanie wykonany upadły ma prawo do złożenia w sądzie wniosku o umorzenie pozostałego zadłużenia. To sąd określi, jaka część zobowiązań zostanie umorzona. [/signinlocker]

Komentarze