Pamiętaj!
Przez Twoją działkę biegnie rurociąg lub linie energetyczne?
Nie bój się zawalczyć o to, co Ci się należy! Pomożemy zebrać potrzebne dokumenty i przeprowadzimy cały proces za Ciebie.
Skontaktuj się z nami:
tel. +48 786 229 117
email: odszkodowania@eMediator.pl
Służebność przesyłu określa zakres w jakim przedsiębiorca przesyłowy może korzystać z cudzej nieruchomości, na której znajdują się urządzenia przesyłowe, takie jak gazociągi, rurociągi, ropociągi, taśmociągi lub wodociągi.
Podstawą dla służebności przesyłu powinna być umowa zawarta w formie aktu notarialnego między przedsiębiorcą przesyłowym i właścicielem gruntu. Powinna ona wymieniać zakres czynności, które przedsiębiorca przemysłowy może wykonywać w stosunku do nieruchomości oraz wysokość i zasady płatności. Przepisy nie regulują wysokości wynagrodzenia za ustanowienie służebności.[signinlocker] Powinno ono głównie odpowiadać charakterowi otrzymanego w zamian świadczenia i uwzględniać interesy obu stron. Nie ulega wątpliwości, że właścicielowi nieruchomości obciążonej należy się adekwatna rekompensata, ustalona w odniesieniu do między innymi stawek rynkowych za korzystanie z danego rodzaju rzeczy, w określonych warunkach z uwzględnieniem czasu posiadania rzeczy przez przedsiębiorcę przesyłowego.
Jeśli nie można dojść do porozumienia z przedsiębiorcą, należy sprawę skierować do sądu. O stwierdzenie przez sąd zasiedzenia służebności przesyłu przedsiębiorca może ubiegać się, tylko jeśli przez dłuższy czas tj. co najmniej 20 lat lub też 30 lat w przypadku gdy działał w złej wierze, korzystał z widocznych i trwałych urządzeń przesyłowych, które znajdują się na nieruchomości.
[/signinlocker]
Służebność przesyłu
Prawo, które pozwala przedsiębiorcy na zbudowaniu urządzenia służącego do przesyłu prądu, gazu, wody lub ciepła, na cudzej nieruchomości, czyli służebność przesyłu. Może zostać ona ustalona umownie, za odpowiednim wynagrodzeniem. Zastanawiasz się czy należy Ci się odszkodowanie? Przeczytaj.
Służebność przesyłu została wprowadzona do kodeksu cywilnego ustawą z dnia 30 maja 2008 r. Dz. U. z 2008 r. Nr 116 poz. 731 art. 305 (1) KC. Jej celem jest uregulowanie stosunków prawnych dotyczących urządzeń przesyłowych między przedsiębiorcami przesyłowymi i właścicielami nieruchomości, na których takie urządzenia się znajdują. Dodatkowo ułatwia też planowanie przyszłych inwestycji w sieci przesyłowe, gdyż służebność taka może być ustanowiona także w odniesieniu do urządzeń dopiero planowanych.