Jak odzyskać dług od najemcy?
Załóżmy, że masz mieszkanie, z którego w tej chwili nie korzystasz i chcesz je wynająć. Owszem masz pewne obawy, związane z tym, na jakiego najemcę trafisz, ale przecież tyle osób wynajmuje mieszkania i nic złego się nie dzieje.Publikujesz ogłoszenie w Internecie, pojawia się kilku chętnych. Decydujesz się na wynajem osobie, która robi na Tobie najlepsze wrażenie i jak Ci się wydaje jest godna zaufania.
Przez jakiś czas wszystko jest w porządku. Płatności spływają na czas. Nikt się nie skarży. A kontakt z najemcą jest regularny. Jednak coś się zmienia, płatności są odwlekane, dług rośnie, kontakt jest jakby rzadszy, w końcu telefon milknie. Jedziesz do mieszkania i odkrywasz, że najemca zniknął nie regulując zobowiązań.
Jeśli umowa najmu nie została wypowiedziana lub zakończona ze skutkiem natychmiastowym a najemca zostawił w mieszkaniu swoje rzeczy bezwzględnie nie wchodzić do mieszkania, które nadal jest przedmiotem umowy. Jeśli do mieszkania pomimo to wejdziemy a znajdują się w nim rzeczy pozostawione przez lokatora to może nas on oskarżyć o kradzież czy naruszenie własności prywatnej.
Musimy wysłać najemcy na stały adres zameldowania, jaki mamy w umowie najmu listem poleconym z potwierdzeniem odbioru wezwanie do zapłaty wszystkich należności z podanym terminem zapłaty. Kopię takiego wezwania zostawiamy u siebie, jako dowód do ewentualnej sprawy sądowej. W wezwaniu należy także zaznaczyć, że w przypadku, jeśli najemca będzie nadal unikał z nami kontaktu i nie ureguluje swoich należności to wystąpimy na drogę sądową i rozwiążemy umowę w trybie natychmiastowym.[signinlocker]
Jeśli najemca zignoruje to wezwanie kolejnym krokiem jest wysyłka wypowiedzenia umowy najmu ze skutkiem natychmiastowym, ale tylko, jeśli zapis o takiej ewentualności zawarliśmy w umowie. Jeśli w umowie brak takiego zapisu musimy zaczekać o zakończenia terminu wypowiedzenia oraz wysłać kolejne wezwanie do zapłaty.
Gdy umowa najmu uległa rozwiązaniu właściciel ma prawo wejść do mieszkania i sporządzić protokół, który uprawni go do przejęcia kaucji, którą przy podpisaniu umowy wpłacił lokator.
Należy pamiętać by protokół sporządzić w obecności świadków, którzy nie są z nami w żaden sposób spokrewnieni np. w obecności sąsiadów.
Jeśli właściciel nie posiada kluczy od mieszkania a na dodatek najemca zostawił w nim swoje rzeczy to koniecznie należy poprosić o asystę policję, która sporządzi na tę okoliczność odrębny protokół. Trzeba będzie policji sprawę przedstawić i okazać stosowne dokumenty tj. akt własności mieszkania, kopie wezwań wysyłanych do najemcy czy samego wypowiedzenia umowy.
Niestety odzyskiwanie zaległości od najemców często jest długotrwałe i stresujące. Bardzo często przed kolejnym wynajmem właściciel musi ponieść koszty remontów i napraw mieszkania gdyż były najemca zostawił je w opłakanym stanie, co dodatkowo wzmaga irytację. Dlatego też tak ważne jest by nie wynajmować nieruchomości osobom przypadkowym, ale także takim, które wzbudzają w nas niepokój o przyszłą współpracę na linii najemca – wynajmujący.
[/signinlocker]