5 rad – jak szybko ściągnąć dług od osoby prywatnej?

5 rad – jak szybko ściągnąć dług od osoby prywatnej? Odzyskiwanie długów nie jest prostą sprawą. Jeżeli dłużnik bez problemów spłaca swoje zobowiązania wobec nas, możemy być spokojni. Niestety bardzo często trafiają się też tacy, którzy z różnych względów unikają płacenia, a nawet kontaktu z nami. Co robić w takiej sytuacji? Jak odzyskać dług od osoby prywatnej? Przedstawiamy poniżej 5 rad.[signinlocker]

1. Spróbujcie się dogadać.

Polubowne wyjaśnienie sprawy zaległego zadłużenia jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. W trakcie rozmowy z dłużnikiem może się bowiem okazać, że znalazł się on w ciężkiej sytuacji materialnej i dlatego zalega z płatnościami. Dowiadując się zatem, że to nie jest próba oszustwa, można wspólnie ustalić nowe warunki spłaty długu, wygodne dla obu stron. Oczywiście jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy dłużnik nie unika kontaktu z nami i jest chętny na rozmowę. My również powinniśmy uważnie go wysłuchać i zapytać, jak widzi rozwiązanie tej sprawy, jakie ma propozycje. To ważne, aby dojść do wspólnego porozumienia.

2. Skieruj sprawę do sądu.

Jeżeli kontakt z zadłużonym jest utrudniony, rozmowy nic nie dają i zabrakło nam już pomysłów jak odzyskać dług, czas aby skierować sprawę do sądu. Niestety sami nie jesteśmy w stanie zmusić takiej osoby do oddania nam pieniędzy. Gdy sąd wyda nakaz zapłaty, a my możemy przystąpić do egzekucji komorniczej, sytuacja zaczyna robić się poważna. Pojawia się osoba komornika, który bezwzględnie zajmuje mienie dłużnika, o ile on takowe posiada. Takie rozwiązanie powinno być jednak ostatecznością, zresztą wbrew pozorom nie zawsze jest skuteczne. Dłużnik będący oszustem zna różne sposoby na uchronienie się przed wymierzeniem sprawiedliwości, np. przepisuje swój cały majątek na kogoś innego. W tym wypadku komornik jest bezsilny.

3. Zatrudnij detektywa.

Sprawy, w których komornik nie zdołał wyegzekwować wierzytelności, można powierzyć detektywowi. Jest to kolejne i często ostatnie posunięcie, niestety kosztowne i skomplikowane. Detektyw może ustalić miejsce pobytu dłużnika, jeśli ten się ukrywa i wezwać go do zapłaty. W razie problemów odbywają się negocjacje, nadzorowanie spłaty i ściąganie wierzytelności.

4. Giełda wierzytelności.

Alternatywnym sposobem na odzyskanie długu jest wystawienie go na giełdzie wierzytelności. Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie giełdy i wystawić swoją ofertę. Z giełdy korzystać mogą zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne, a ceny za wystawienie oferty są różne, w zależności od wartości wierzytelności, terminu, liczby długów itp.

5. Skorzystaj z usług firmy windykacyjnej.

Ostatnią, ale najprawdopodobniej najlepszą radą i sposobem na odzyskanie długu od osoby fizycznej jest skorzystanie z usług firmy windykacyjnej. Kiedy zwykłe rozmowy z dłużnikiem nie przynoszą efektu, a nie mamy ochoty zgłaszać sprawy do sądu, windykacja jest rozwiązaniem idealnym zarówno dla nas, jak i dla dłużnika. Już na wstępie firma windykacyjna oszacuje szansę odzyskania należności i zaplanuje działania. Windykator dzięki swoim zdolnościom będzie mógł tak poprowadzić rozmowę, aby dłużnik sam doszedł do wniosku, iż nie warto unikać kontaktu, a szybka spłata zobowiązania wyjdzie mu tylko na dobre. Dodatkowo możliwe będzie ustalenie nowych warunków, które będą korzystne dla obu stron. Często już jedna wizyta windykatora jest dla dłużnika motywacją do szybszej spłaty długu, ze strachu przed włączeniem w sprawę komornika. Windykacja jest zatem często skuteczniejsza nawet od czynności komorniczych. Powyżej przedstawionych zostało 5 rad na to, jak ściągnąć dług od osoby prywatnej. Ich skuteczność zależy od wielu czynników, m.in od wysokości długu, czasu zalegania z płatnością, podjętych już wcześniej czynności w celu odzyskania należności, relacji dłużnika z pożyczkodawcą itp. Zwykle najchętniej stosuje się rozwiązania polubowne, gdzie obie strony dogadują się osobiście lub za pomocą windykatora. Wejście na drogę sądową jest problematyczne i powinno być ostatecznością, gdy wszelkie inne próby porozumienia się są odrzucane.[/signinlocker]

Komentarze