Czy potrzebujesz upadłości konsumenckiej? Kiedy upadłość konsumencka ma sens? Sprawdź!

Czy potrzebujesz upadłości konsumenckiej? Kiedy upadłość konsumencka ma sens? Sprawdź!

Upadłość konsumencka to procedura mająca na celu częściowe lub całkowite umorzenie długów osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Pozwala nie utonąć w długach, ustabilizować swoją sytuację finansową oraz wyjść z problemów, wynikających z nieuregulowanych zobowiązań. Głównym celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oczyszczenie dłużnika z długów, jak i również zaspokojenie wierzycieli.

Odsyłamy również do serii filmów na temat oddłużania na kanale Marcina Kokoszki: https://www.youtube.com/playlist?list=PLGOsnRS4eR-Cf0tELsBOO2t5tN0P7VXEA
Kiedy upadłość konsumencka ma sens? To musisz wiedzieć!

Może ubiegać się o nią każdy, kto na dzień złożenia wniosku w sądzie, nie prowadzi działalności gospodarczej, mieszka i przebywa na stałe w Polsce oraz popadł w stan niewypłacalności.

Stan niewypłacalności występuje wtedy, gdy konsument utracił zdolność do regulowania swoich zobowiązań pieniężnych od minimum 3 miesięcy. Ustawą z dnia 30 sierpnia 2019 roku o zmianie ustawy – Prawo upadłościowe oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2019.1802) wprowadzono ogromne zmiany, które stopniowo były  wdrażane w życie.

Jak wygląda upadłość po zmianach?
Podsumowanie zmian w pigułce:
  • Zlikwidowano kryterium zawinionego w doprowadzeniu do stanu niewypłacalności, z pewnymi wyjątkami,
  • Wprowadzono możliwość zawarcia układu z wierzycielami z możliwością pominięcia tego etapu i przejścia do ostatecznej fazy tj. ogłoszenia upadłości,
  • Rola sądu została ograniczona do incydentalnych kwestii,
  • Wprowadzono uproszczoną procedurę upadłości w ramach której: – brak sędziego – komisarza – powierzenie dużej ilości zadań syndykowi, w ramach których likwiduje on majątek upadłego, ustala projekt planu spłaty wierzycieli – ogłoszenie upadłości może przybrać postać: planu spłaty, umorzenie zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli,
  • Wyprowadzono narzędzia celem umożliwienia m.in. małżonkowi uzyskania informacji o przysługujących mu prawach, a także o możliwości wzięcia udziału w postępowaniu.
Jakie są przyczyny niewypłacalności?
Nie ma konkretnie określonych powodów. Przez wnioskodawców najczęściej przytaczane są:
  1. Utrata pracy.
  2. Niezdolność do pracy
  3. Poważna choroba.
  4. Podeszły wiek.
  5. Wyższe koszty prowadzenia egzekucji niż przelewane na rzecz wierzycieli środki.
  6. Wiele innych.
Według analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej na podstawie ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych, w roku 2021 upadłość konsumencką ogłoszono w stosunku do 18 205 osób. Jest to wzrost aż o 39,14% w stosunku do roku ubiegłego. Nie jest tajemnicą, że każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest prawem konsumenta, z którego można skorzystać w każdym czasie. Bez znaczenia, w którym momencie wystąpiła niewypłacalność. Przed podjęciem decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej oraz przed złożeniem wniosku w Sądzie Upadłościowym należy przeanalizować, czy nie ma przesłanek uniemożliwiających skorzystanie z tej formy oczyszczenia się z długów. Wszystkie wnioski o upadłość rozpatruje Sąd Upadłościowy. Sądem Upadłościowym jest Sąd Rejonowy, a dokładniej jego jednostka organizacyjna (wydział) – Sąd Gospodarczy.
Kiedy Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie równa się z jego pozytywnym rozpatrzeniem. Sąd może oddalić wniosek w momencie, kiedy:
  1. Niewypłacalność dłużnika wynika z jego rażącego niedbalstwa.
  2. W ciągu ostatnich 10 lat były już prowadzone postępowania upadłościowe, ale zostały one umorzone.
  3. W poprzednim postępowaniu upadłościowym został ustalony plan spłaty, który został uchylony z winy dłużnika. Chodzi o przypadki, w których to dłużnik, którego dotyczyło postępowanie upadłościowe:  na przykład nie regulował spłat lub w toku postępowania zataił swoje przychody.
  4. Dłużnik we wniosku złożonym do Sądu Upadłościowego podał nieprawdziwe dane.
  5. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą.
  6. Dłużnik jest wspólnikiem w osobowej spółce handlowej.
  7. Istnieje realna szansa, że dłużnik jest w stanie spłacić swoje długi (zaległości dotycząc okresu krótszego niż trzy miesiące).
  8. Dłużnik w ciągu ostatnich 10 lat dopuścił się czynności skutkującej pokrzywdzeniem wierzycieli. Jedną z takich czynności może być umyślne przekazanie nieruchomości lub części swojego majątku innej osobie, aby ta nie mogła zostać zajęta przez komornika.

Sąd po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dokładnie zbada sprawę wnioskodawcy. Dopuszczalna jest sytuacja, gdzie może stwierdzić, że przyczyną niewypłacalności były celowe działania, co skutkuje odmową ogłoszenia upadłości lub ustaleniem nie minimalnego na 3 lata a maksymalnego planu spłaty na lat 7. Niespłacanie zaciągniętych zobowiązań jest niezgodne z porządkiem społecznym.

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!
Masz problemy finansowe? Nie masz możliwości regulowania zaległości finansowych? Ogłoszenie upadłości zagwarantuje Ci szybkie pozbycie się wszystkich długów, uwolni od wieloletnich spłat i problemów z komornikiem. Nasi specjaliści przeanalizują Twoją sytuację. Zgłoś się do nas! https://emediator.pl/upadlosc-konsumencka/

Komentarze