Kiedy ogłosić upadłość firmy? Plusy i minusy bankructwa firmy

Kiedy ogłosić upadłość firmy? Plusy i minusy bankructwa firmy Nieopłacone faktury, niewypłacalni kontrahenci, złe inwestycje, wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, brak analizy rynku i biznesplanu, brak strategii zarządzania firmą, brak nowych klientów – te i wiele innych czynników mogą sprawić, że nawet najlepiej prosperujące przedsiębiorstwo może wpaść w spiralę długów. Zgodnie z danymi GUS w 2021 roku w Polsce upadłość ogłosiło aż 376 firm! Ale te dane to początek złej passy. W bieżącym roku tylko do 9 września 2022 roku takich przypadków odnotowano już 528. Przyjrzyjmy się, kiedy ogłosić upadłość firmy.

Bankructwo firmy

Upadłość mogą ogłosić zarówno duże firmy, jak i małe jednoosobowe działalności gospodarcze. Przepisy ustawy z dnia 28.02.2003 r. o prawie upadłościowym i naprawczym stosuje się do przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z pózn. zm.), jeżeli ustawa nie stanowi inaczej oraz do:
  • spółek z o.o. i spółek akcyjnych nieprowadzących działalności gospodarczej,
  • wspólników osobowych spółek handlowych, ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem,
  • wspólników spółki partnerskiej.
W rozumieniu kodeksu cywilnego za przedsiębiorcę uznaje się osobę fizyczną, osobę prawną i jednostkę organizacyjną prowadzącą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Ta definicja obejmuje również osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze.

Kiedy ogłosić upadłość firmy?

Tak samo, jak przy upadłości konsumenckiej, przesłanką do możliwości ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy jest niewypłacalność. W tym przypadku niewypłacalność rozumie się dokładnie tak samo, jak przy upadłości konsumenckiej. Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli nie reguluje swych wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż trzy miesiące (licząc od dnia spłaty zobowiązań). Ponadto, Dłużnicy – osoby prawne lub jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznała zdolność prawną, stają się niewypłacalne także wtedy, gdy ich zobowiązania pieniężne przekraczają wartość ich majątku, a stan ten utrzymuj się przez okres przekraczający 24 miesiące). Od momentu powstania niewypłacalności, dłużnik ma niewiele, bo 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Dłużnik powinien posiadać majątek umożliwiający pokrycie kosztów postępowania i choć w części zaspokojenie wierzycieli. Natomiast, nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić na wszczęcie takie postępowania. Średnie koszty postępowania upadłościowego można oszacować na około 35 000 zł. Przedsiębiorca musi posiadać środki na ogłoszenie upadłości, gdyż Skarb Państwa nie pokrywa kosztów z tym związanych. W tym przypadku również dłużnik powinien posiadać aktywa płynne, czyli aktywa, które w momencie sprzedaży można szybko zamienić na gotówkę bez utraty wartości. Jeżeli upadły posiada majątek, którego upłynnienie wymaga czasu, to sąd może zobowiązać wszystkich wierzycieli do wniesienia zaliczki na poczet kosztów postępowania. Brak wniesienia zaliczki będzie skutkować umorzeniem postępowania upadłościowego. Upadłość w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie powinna być większym problemem w razie braku środków na koszty postępowania. Wystarczy zamknąć działalność. Następnego dnia po wykreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej dłużnik zyskuje konsumencką zdolność upadłościową.

Kiedy nie należy ogłaszać upadłości firmy?

Oddalenie wniosku nastąpi w momencie, kiedy:dłużnik nie jest niewypłacalny,majątek dłużnika jest niewystarczający na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na te koszty,dłużnik wykazuje, że zobowiązanie wierzyciela, który wniósł wniosek o upadłość, ma w całości sporny charakter (spór musi zaistnieć przed złożeniem wniosku). Zwrot wniosku nastąpi w momencie, kiedy zawiera on braki formalne, które nie zostały uzupełnione.

Jak ogłosić upadłość firmy?

Wniosek składa się w rejonowym sądzie gospodarczym właściwym dla miejsca prowadzenia działalności. Może go złożyć jedynie uprawniony podmiot (może to być nie tylko członek zarządu, ale także wierzyciel). Formularz powinien zawierać:
  • imię, nazwisko, PESEL, numer KRS,
  • główne miejsce prowadzenia działalności dłużnika,
  • okoliczności uzasadniające złożenie wniosku i ich uprawdopodobnienie,
  • informację o tym, czy dłużnik podlega prawu polskiemu, prawu innego państwa członkowskiego, systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych,
  • wiadomość, czy dłużnik jest spółką publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29.07.2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych,
  • wykaz majątku wraz z wyceną poszczególnych składników,
  • bilans wykonany na dzień przypadający w okresie trzydziestu dni przed złożeniem wniosku,
  • listę wierzycieli wraz ze szczegółami danymi i kwotami wierzytelności,
  • oświadczenie o spłatach wierzytelności lub innych długów dokonanych w terminie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
  • spis podmiotów zobowiązanych majątkowo wobec dłużnika,
  • listę tytułów egzekucyjnych i tytułów wykonawczych przeciwko dłużnikowi.
  • Informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia na majątku dłużnika hipotek, zastawów i innych zabezpieczeń,
  • miejsce zamieszkania reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów.
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości jest ustawowym obowiązkiem dłużnika. Wskutek niezłożenia wniosku w terminie, naraża się na konsekwencje w postaci odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną. Złożenie wniosku to dopiero początek. Cała procedura może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. W tym czasie Sąd za pomocą Tymczasowego Nadzorcy Sądowego dokładnie zbada sytuację dłużnika, przesłanki do ogłoszenia upadłości, ustali wartość majątku przedsiębiorstwa i oszacuje koszty postępowania upadłościowego. Podczas trwania postępowania wnioskodawca ma prawo dalej prowadzić działalność. Powinien także wywiązywać się z odprowadzania podatków oraz odprowadzania składek ZUS. Jednak to prawo do wykonywania działalności może być mocno ograniczone, ponieważ należałoby zabezpieczyć majątek, aby ochronić możliwości spłaty wierzycieli.

Ogłoszona upadłość? Co dalej?

W momencie ogłoszenia upadłości firmy, wierzyciele mają możliwość dochodzenia swoich roszczeń wobec wnioskodawcy jedynie w trybie postępowania upadłościowego. Majątek, w tym także nabyty przez upadłego w trakcie trwania postępowania upadłościowego, staje się masą upadłościową, której celem jest zaspokojenie wierzycieli. Ogłoszenie upadłości firmy pomoże przedsiębiorstwu wyjść z potężnych kłopotów finansowych. Jeśli sąd ogłosi upadłość, upadły straci kontrolę nad majątkiem, a przejmuje ją syndyk. Po upłynnieniu poszczególnych elementów majątku firmy dokona także podziału środków finansowych pomiędzy wierzycieli. W przypadku spółek prawa handlowego zakończenie postępowania upadłościowego oznacza zazwyczaj wykreślenie przedsiębiorstwa z rejestru KRS. Podczas ogłoszenia upadłości można zaproponować rozwiązanie postępowania w drodze układu, a nie koniecznie od razu likwidację firmy. Sąd zaakceptuje układ naprawczy, jeżeli zostanie wykazane prawdopodobieństwo, że kontynuacja działania przedsiębiorstwa pozwoli na zaspokojenie wierzycieli w wyższym wymiarze niż jego likwidacja. Układ może zostać zaproponowany zarówno przez dłużnika, jak i przez wierzyciela. W zależności od tego, który z nich występuje do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. W przypadku zgody na układ naprawczy zarządzanie majątkiem pozostaje w rękach dłużnika, którego jednak poczynania kontrolowane są przez nadzorcę sądowego. Jeżeli natomiast dochodzi do upadłości likwidacyjnej, dłużnik traci prawo do gospodarowania swoim majątkiem na rzecz syndyka. Uwaga: W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych osób fizycznych właściciel odpowiada całym swoim majątkiem (w tym np. dom, mieszkanie, chociaż niezwiązane z prowadzoną działalnością) za zobowiązania firmy.

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!

Masz problemy finansowe? Nie masz możliwości regulowania zaległości finansowych? Ogłoszenie upadłości zagwarantuje Ci szybkie pozbycie się wszystkich długów, uwolni od wieloletnich spłat i problemów z komornikiem. Nasi specjaliści przeanalizują Twoją sytuację.

Komentarze