Sądowa restrukturyzacja zadłużenia – czy potrzebujesz? Sprawdź!

Sądowa restrukturyzacja zadłużenia – czy potrzebujesz? Sprawdź!

Sądowa restrukturyzacja zadłużenia. W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy krótki wpis na temat restrukturyzacji sądowej. Do wpisu możesz wrócić tutaj: https://emediator.pl/2022/12/jak-nie-upadlosc-konsumencka-to-co-to-musisz-wiedziec-przed-rozpoczeciem-procedury-o-ogloszenie-upadlosci-restrukturyzacja-sadowa/

Zachęcamy również do odsłuchania materiałów na temat oddłużania Marcina Kokoszki tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=EJ5jWRrL7d8&list=PLGOsnRS4eR-Cf0tELsBOO2t5tN0P7VXEA

Czym jest restrukturyzacja sądowa?

Sądowa restrukturyzacja zadłużenia to postępowanie naprawcze, aby przywrócić płynność finansową firmie poprzez zawarcie porozumienia z wierzycielami oraz odpowiednie dostosowanie planu spłat do możliwości finansowych. Celem jest ochrona firmy przed niewypłacalnością, co mogłoby doprowadzić do upadłości.

Restrukturyzacja polega na przeprowadzeniu zmiany w przedsiębiorstwie w taki sposób, aby firma borykająca się z problemami mogła powrócić na właściwą ścieżkę działalności i odzyskać rentowność.

Podstawowym celem jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością, przy poszanowaniu praw wierzycieli.

Sądowej Restrukturyzacji Zadłużenia nie wolno mylić z postępowaniem upadłościowym, które najczęściej kończy się likwidacją przedsiębiorstwa i wykreśleniem dłużnika z odpowiednich rejestrów!

Sądowa restrukturyzacja zadłużenia – dla kogo?
  • Przedsiębiorcy (jednoosobowe działalności gospodarcze),
  • spółki kapitałowe (sp. z o. o., S. A.),
  • wspólnicy spółek osobowych (sp. jawne),
  • wspólnicy spółek partnerskich,
  • konsumenci od 20.03.2020 r. na mocy nowelizacji ustawy,
  • zadłużenie 200 tys. zł (upadłość), lub 300 tys. restrukturyzacja.
Rodzaje restrukturyzacji

Dłużnicy wybierają z czterech dostępnych postępowań restrukturyzacyjnych. Ich cechą wspólną jest to, że zmierzają do przyjęcia i zatwierdzenia układu restrukturyzacyjnego.

  • Postępowanie o zatwierdzenie układu – forma odformalizowana. W większości toczy się poza sądem. Jest to najszybsza ścieżka restrukturyzacyjna. Przez czas trwania postępowania dłużnik zachowuje kontrolę nas swoim przedsiębiorstwem. Dłużnik zawiera umowę z doradcą restrukturyzacyjnym, który zostaje nadzorcą układu. Do obowiązków doradcy należy sporządzenie spisu wierzytelności, spisu wierzytelności spornych oraz wstępnego planu restrukturyzacyjnego, a także obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Po zebraniu głosów dłużnik składa do sądu wniosek o zatwierdzenie układu. Postępowanie kończy się zatwierdzeniem układu przez sąd restrukturyzacyjny.
  • Przyspieszone postępowanie układowe – zawiera większość rozwiązań restrukturyzacyjnych. Dłużnik nie wybiera samodzielnie doradcy restrukturyzacyjnego i nie zbiera głosów nad propozycjami układowymi, lecz już na samym początku składa do sądu wniosek o otwarcie postępowania. Sąd otwierając przyspieszone postępowanie układowe wyznacza nadzorcę sądowego, który wspiera dłużnika w prowadzeniu postępowania, a także przejmuje kontrolę nad sprawami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu.
  • Postępowanie układowe – główna różnica w porównaniu z powyższym to wierzyciele mogą zgłaszać sprzeciwy do spisu wierzytelności przygotowanego przez nadzorcę sądowego. Sprzeciwy te rozpoznaje sędzia – komisarz po zapoznaniu się ze stanowiskiem dłużnika oraz nadzorcy sądowego.
  • Postępowanie sanacyjne – umożliwia kompleksowe przebudowanie prowadzonego biznesu w oparciu o przyjęty plan restrukturyzacyjny. Jest to najbardziej złożone i najdłuższe postępowanie restrukturyzacyjne. Oferuje bardzo dużo korzystnych środków restrukturyzacyjnych dla dłużnika. Dłużnik jednak w ramach tego postępowania traci całkowitą kontrolę nad swoim przedsiębiorstwem. Na czas trwania procedury kontrola jest przekazywana zarządcy.
Jakie są korzyści z przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego?
  • Spłata kredytów bez odsetek i kosztów dodatkowych,
  • możliwość umorzenia części kapitału – nawet do 50%
  • zabezpieczenie umów kredytowych i leasingowych przed wypowiedzeniem,
  • rozwiązanie niekorzystnych umów bez konsekwencji,
  • zabezpieczenie majątku,
  • wstrzymanie egzekucji prowadzonych przez wierzycieli
  • zawieszenie obowiązku płatności za zobowiązania powstałe przed chwilą otwarcia postępowania
  • utrwalenie istniejących kluczowych umów i utrudnienie ich wypowiedzenia przez kontrahentów,

Sądowa restrukturyzacja zadłużenia ma wiele zalet. Warto również wspomnieć o tym, że w mniejszym lub w większym stopniu temu postępowaniu towarzyszy ograniczenie swobody dłużnika w prowadzeniu działalności. Dłużnik nie może obciążać składników swojego majątku ani pozbywać się ich. Wszelkie ograniczenia mają na celu przeciwdziałanie ewentualnemu uszczuplaniu majątku dłużnika oraz ochronę prawa wierzyciela do otrzymania pełnej spłaty.

Kiedy jest właściwy czas na restrukturyzację?

Teoretycznie odpowiednim czasem jest czas, kiedy spółka spodziewa się w najbliższym okresie utraci płynność finansową i nie będzie w stanie regulować swoich zobowiązań.

Prawda jest jednak taka, że przedsiębiorcy zazwyczaj bagatelizują pierwsze sygnały nadchodzących problemów. Są przekonani, że poradzą sobie bez wsparcia z zewnątrz. Niestety, takie podejście opóźnia moment podjęcia decyzji o zainicjowaniu restrukturyzacji, co może spowodować że już na starcie procedura może zakończyć się fiaskiem. Im wcześnie zostaną podjęte działania naprawcze, tym szansa przywrócenia firmie dobrej kondycji jest większe. Uchwycenie właściwego momentu jest kluczowe.

Problemy, które doprowadzają do procedury restrukturyzacyjnej nie wynikają tylko ze złego zarządzania przedsiębiorstwem. W wielu wypadkach przyczyn należy doszukiwać się w innych sferach w zmianach prawnych, czy w transformacji technologicznej.

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!
Masz problemy finansowe? Nie masz możliwości regulowania zaległości finansowych? Ogłoszenie upadłości zagwarantuje Ci szybkie pozbycie się wszystkich długów, uwolni od wieloletnich spłat i problemów z komornikiem. Nasi specjaliści przeanalizują Twoją sytuację. https://emediator.pl/mediacje-oddluzenia-restrukturyzacje/

Komentarze