Jak zadbać o dobrą ocenę punktową BIK?

Jak zadbać o dobrą ocenę punktową BIK? Wielu obawia się nowych zobowiązań finansowych, martwiąc się o swój budżet. Cóż, kolejny kredyt tylko na chwilę poprawia sytuację. Trzeba pamiętać, że aby go wziąć, należy mieć zapewnioną płynność finansową. Dzięki temu będziemy mieli możliwość jego spłaty. Co zrobić w sytuacji problemów finansowych? Jak zadbać o ocenę punktową Biura Informacji Kredytowej, tak aby w przyszłości banki chętnie udzieliły nam kolejnego kredytu?

Co wpływa na ocenę?

Ważna jest jakość kredytu, czyli terminowość. Jeśli spłacamy raty w terminie, to też system podniesie nasz scoring. W przypadku opóźnień w spłacie ocena będzie niższa. „Wszystko zależy od tego, jak często przekraczałeś termin płatności, jak długie były opóźnienia oraz jak duża była kwota niezapłacona na czas.” – podaje Biuro Informacji Kredytowej. W systemie odnotowywany jest nawet kilkudniowy poślizg w spłacie zadłużenia. Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej na swojej stronie – negatywny wpływ opóźnień w spłatach jest najczęściej w ciągu pierwszego roku od momentu wystąpienia zaległości bądź opóźnienia. Jednakże wpisy pozostają i w ostateczności decyzja o udzieleniu kredytu należy do banku.

Popraw swoją zdolność kredytową

Wielu twierdzi, że im więcej kredytów tym lepiej. Oczywiście, to prawda. Warto, aby w naszym rejestrze była widoczna aktywność kredytowa – istotne aby znajdowały się w niej wszystkie spłacone na czas kredyty – wtedy mamy większe szanse na uzyskanie kolejnego na atrakcyjnych warunkach. Im gorsza ocena – tym gorsze warunki, na których jest udzielany. Budowanie dobrej oceny punktowej BIK jest ważne. Nie można jednak przesadzać z ilością zaciąganych zobowiązań w jednym czasie. Dobrze też ograniczyć ilość składanych zapytań o kredyty – w innym razie może to zadziałać w drugą stronę i obniżyć ocenę.

Co zrobić w przypadku problemów ze spłatą?

Z pewnością odwlekanie spłaty i brak kontaktu z wierzycielami z czasem pogarsza sytuację. Jeśli straciliśmy tymczasowo płynność finansową – dobrze to zakomunikować wierzycielowi i złożyć wniosek o wakacje kredytowe. Często jednak zdarza się tak, że to przez brak wiedzy, lub strach pozostawiamy sprawy na boku. Niestety same się nie rozwiążą. Mając wątpliwości warto zgłosić się po pomoc do specjalistów – w tym przypadku mediatorów, którzy w naszym imieniu mogą wynegocjować nowe warunki spłaty, czasowe zawieszenie spłaty kredytu (karencję) lub – w uzasadnionych przypadkach – umorzenie części zobowiązania.

Potrzebujesz pomocy profesjonalnego negocjatora? Zadzwoń lub napisz do nas, a nasi mediatorzy skontaktują się z Tobą!

K.P.

Komentarze