Zakupy przez Internet? Świąteczny poradnik. Poznaj prawa Mikołaja!

Zakupy przez Internet? Świąteczny poradnik. Poznaj prawa Mikołaja!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wizja zakupów przez Internet wydawała się abstrakcją niczym powieść przygodowa Juliasza Verne’a „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”. Jednak tak jak dzisiaj oceany zdominowały łodzie podwodne tak handel internetowy stał się rzeczywistością. W dzisiejszych czasach kiedy pośpiech stał się codziennością a czas złotem bezcenna staje się każda zaoszczędzona minuta. Właściwie wystarczy odpalić przeglądarkę internetową i poszukać interesujących nas towarów lub usług które wraz z rozwojem internetu są na wyciągniecie ręki. Handel internetowy powstał na miarę naszych potrzeb a wraz z nim prawa które nam przysługują. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik który podpowie nam na co należy zwrócić uwagę szczególnie w okresie świątecznym kiedy jesteśmy bombardowani ofertami sprzedaży z każdej strony.

 
1. Po pierwsze nie daj się zwieść i pamiętaj o tym by uważnie czytać i sprawdzać oferty przedświąteczne nawet gdy na pierwszy rzut oka wydają nam się idealne. Przedsiębiorcy zrobią wszystko żeby zachęcić nas do zakupu zwłaszcza w Internecie, gdy wśród tak wielu ofert każda aż prosi się by poświęcić jej uwagę. W szczególności miejmy na uwadze strony internetowe które oferują znane marki w niskich cenach. W takim przypadku warto sprawdzić czy na stronie podane są dane przedsiębiorcy zwłaszcza to gdzie ma siedzibę. W przypadku gdy siedziba znajduję się poza granicami UE ewentualne dochodzenie przez nas roszczeń może być utrudnione.
 
2. Warto również poświęcić chwilę i sprawdzić opinię produktu lub sprzedawcy na niezależnych portalach, ponieważ zdarza się, że sklepy usuwają nieprzychylne dla nich komentarze w konsekwencji czego jesteśmy bardziej skłonni skorzystać z ich usług. Mając na uwadze powyższe sprawdź: kiedy przedsiębiorca powstał, ile otrzymał pozytywnych opinii i czego one dotyczą, oraz kiedy były dodane.
 
3. Masz prawo do zwrotu towaru zakupionego przez Internet bez podania przyczyn w ciągu 14 dni od momentu jego otrzymania. Wówczas należy tylko wypełnić i odesłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy (wzór poniżej). Jednak musimy pamiętać że koszty ewentualnego zwrotu towaru ponosimy osobiście , chyba że przedsiębiorca nas o tym nie poinformował lub zgodził się je ponieść.
 
4. Sprzedawca ma również obowiązek zwrócić płatności dokonane na rzecz jego produktu lub usługi. Natomiast po wystąpieniu przesłanki z punktu 3 czyli w przypadku gdy przedsiębiorca nie poinformował nas o kosztach zwrotu towaru otrzymamy również kwotę z tytułu dostawy zgodną z najtańszym zwykłym sposobem dostarczenia oferowanym przez sprzedającego.
 
5. Zgodnie z wymaganiami dotyczącymi prawidłowego zwrotu, zwracany przez nas towar nie powinien nosić śladów użytkowania dokładnie tak jak w sklepie stacjonarnym możemy do obejrzeć lub przymierzyć natomiast jeśli takie ślady użytkowania zostaną wykryte a towar będzie w stanie innym niż pierwotnym sprzed zakupu, sprzedawca może obniżyć kwotę, którą wypłaci nam za zwrot.
 
6. Pamiętaj że nie musisz sprawdzać przesyłki przy kurierze. Jednakże zalecamy by to zrobić ponieważ może to później pomóc w dochodzeniu przez nas roszczeń np. gdy okaże się, że uległa ona uszkodzeniu w czasie transportu.
 
7. Nie wszystkie produkty kupione w sieci korzystają z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Należą do nich np. artykuły posiadające krótki termin przydatności do użycia, towary wyprodukowane na specjalne zamówienie klienta, płyty z filmami, muzyką lub programami komputerowymi, których zapieczętowane opakowanie otworzyłeś po dostarczeniu. Ograniczenia dotyczą również biletów na koncerty lub wydarzenia sportowe.
 
8. Natomiast jeśli produkt ma wadę zwróć się do sprzedawcy jak najszybciej ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami masz prawo do reklamacji która przysługuje Ci w ciągu dwóch lat od daty wydania towaru.

Komentarze